My v Planetáriu Praha a na výstavě Mumie světa

V pátek 13. dubna navštívily třídy 3.F a 4.F Planetárium Praha a výstavu Mumie světa. Jak to viděli naši studenti? Přečtěte si celý článek.

V pátek 13. 4. třídy 4.F a 3.F navštívily pražské planetárium a Výstaviště v Holešovicích.

Pověstný pátek 13. nám připravil pár pozdních příjezdů a příchodů, ale vše jsme naštěstí jen tak tak stihli.

Udýchání jsme přiběhli do planetária, kde nás čekala hodina zajímavé projekce celého vesmíru. Naučili jsme se pár nových souhvězdí, viděli odvrácenou stranu Měsíce a poznali i jiné galaxie a planety.

Další prohlídka nás čekala o kousek dál na výstavě Mumie světa. Číst o mumiích je zajímavé, ale vidět je na vlastní oči... Znáte detaily mumifikace? Víte, že mumie byly i v Japonsku? Slyšeli jste o pokusné mumifikaci se starými nástroji? Ne? Tak hurá do Prahy!

Petra Kašková, 4.F

Dne 13.dubna 2018 se vydaly třídy 3.F a 4.F do našeho hlavního města Prahy. Všichni jsme se sešli v 7:00 před naší školou. I přes brzké ranní vstávání se všichni dostavili (Honzo?!, pozn. red. ) a vyjeli jsme.

Naší první zastávkou bylo planetárium v Bubenči u Stromovky. Dorazili jsme s mírným zpožděním, přesto vše dopadlo dobře a společně jsme vyrazili prozkoumávat divy hvězd s pořadem, který nám vybrali naši profesoři.

Naší druhou zastávkou, kam jsme došli pěšky z planetária, byla výstava mumií v Holešovicích. Jedná se o největší a nejucelenější sbírku mumií na světě. Mohli jsme zde vidět mumie z různých období a také oblastí (např. z Egypta, Evropy či Jižní Ameriky).

Poté, co jsme si vše prohlédli, jsme měli sraz ve 13:00 na Hradčanské. Všichni jsme dorazili v pořádku a vyrazili na cestu zpátky.

Tereza Přikrylová, 3.F

 

Země se promítá digitálním systémem SkySkan Definiti 8K.

Staré a nové... (staré optomechanické planetárium a SkySkan Definiti 8K)

Tato rakev má na sobě napsáno, čí je a až tady si to někdo přečetl... 

V pátek 13. dubna naše třída 4.F společně se třídou 3.F navštívily Prahu. Odjížděli jsme už v 7 hodin od gymnázia, cesta autobusem proběhla v pořádku a za 2 hodiny jsme v Praze byli. Tam jsme vystoupili u Výstaviště v Holešovicích a šli jsme do planetária.

V planetáriu nás čekal asi hodinový program s projekcí, během které jsme se dozvěděli něco o souhvězdích a planetách, např. v jakém ročním období můžeme určitá souhvězdí vidět, které planety jdou vidět ze Země a jiné zajímavosti.

Po skončení jsme se vydali o kousek dál na výstavu mumií. A jelikož se konala také na Výstavišti, nemuseli jsme jít daleko a do pěti minut jsme tam byli. Uvnitř areálu, ve kterém výstava probíhala, jsme si sundali bundy, dali je do šatny a pokračovali jsme dál. Na výstavě jsme mohli vidět několik různých druhů mumií, od vytvořených přírodou, přes mumie koček a ptáků, zmenšených hlav, mumie dětí, po mumie některých Egypťanů a novodobě vytvořené mumie. Po prohlédnutí výstavy jsme měli ve 13 hodin sraz u autobusu a po příjezdu do Chomutova jsme každý šel kam potřebujeme.

Andrea Kroužková, 4.F

Expozice českých mumií. Ptáte se, co tam dělá mumie evidentně egyptská? Přesunula se z Národního muzea.

Vedle toho všeho, co si obvykle představíme pod pojmem mumie, při prohlídce zjistíte, že současný stav poznání by nebyl možný bez moderních datačních a zobrazovacích metod, prostě poločas rozpadu a CT v moderní vědě nelze ignorovat.

Fotografie vzniklé na výstavě Mumie světa vznikly se souhlasem JVS GROUP, s.r.o. a vztahuje se na ně autorské právo. Jakékoliv jejich další užití je zakázáno.

PK

Další informace

2018-projekt-eu-profesni-rozvoj

Tato škola je zapojena do realizace projektu

PROFESNÍ ROZVOJ PEDAGOGŮ GYMNÁZIA CHOMUTOV

CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_035/0007252

logo-fondu-eu

Tato škola je zapojena do realizace projektu

DOTYKOVÁ ZAŘÍZENÍ VE VÝUCE

CZ.1.07/1.3.00/51.0017 

Tato škola je zapojena do výzvy EU peníze středním školám

OPERAČNÍ  PROGRAM  VZDĚLÁVÁNÍ  PRO  KONKURENCESCHOPNOST

Čtenářská a informační gramotnost
Finanční gramotnost
Využívání ICT

logo-ipo

 Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, p.o.,

partner 07 projektu s reg. č. CZ.1.07/1.1.00/44.0005 s názvem 
„Přírodovědné a technické vzdělávání Ústeckého kraje“   

Tato škola realizuje projekt
„Zvýšení kvality vzdělávání na Gymnáziu CV“
z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Výzva č. 56, reg.č. projektu CZ.1.07/1.1.00/56.1324

Tato škola realizuje projekt
„Jazyky on-line Gymnázium Chomutov“
z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Výzva č. 57, reg.č. projektu CZ.1.07/1.1.00/57.1401