Věda pro 3D tisk, 3D tisk pro vědu

Možná si myslíte, že se ve škole nic moc v téhle době neděje. Jenže naše škola se účastní projektu "Podpora polytechnického vzdělávání a gramotnosti v ÚK", VĚDA pro 3D TISK, 3D TISK pro VĚDU, který realizuje Centrum virtuálního prototypování UJEP, které je součástí Fakulty stojního inženýrství.

Informace o obsahu projektu zněla velmi zajímavě.

"Klade si za cíl seznámit studenty s teorií i praktickou stránkou aditivních výrobních technologií a jejich využitím nejen pro vědecké účely. V praktické části programu si studenti s využitím kombinace technologie 3D tisku a odlévání vyrobí průhledný model sedlového ventilu. Model bude pak využit při vizualizaci a měření proudění v prostoru ventilu."

Když jsme byli osloveni, jestli "do toho půjdeme", tak nebylo co řešit. Šli jsme. Jenže to byla doba "před koronavirem". Doba praktické realizace se dokonale potkala s realizací distanční výuky a tak to vypadalo všelijak. Jenže...!

Střední školy, stejně jako vysoké, přešly na distanční formu výuky. Po pár mailech bylo jasné, že teoretická část se bude realizovat online. Kdo by to před rokem čekal. Stejně jako máme Teamsy, někdo používá Google Classroom. V projektu studenti používají prostředí BigBlueButton.

Taková trošku jiná online hodina.
 

Setkali jsme se již dvakrát a svůj účel to plní. A ano, těšíme se, až si na univerzitu zajedeme a věci si "osaháme". Ale už tu máme první vlaštovku. Druhé "sezení" bylo o praktickém přístupu k 3D tisku, o prostředí, ve kterém se dá online tvořit 3D model. Kdo z účastníků pošle svůj výtvor, vrátí se mu vytištěný. A na něj si opravdu sáhne.

Přestože účast není povinná, vždy jsme se sešli všichni. Z reakcí studentů vím, že je téma zaujalo a že i forma jim v rámci možností vyhovuje. Z mého pohledu je to o tom, že jsme rovnýma nohama skočili na jaře do online prostředí, jehož existenci jsme vlastně nikdy nepotřebovali a dnes ho považujeme za běžnou součást výuky a umíme ho využít. Přesto, nebo právě proto, se těšíme na dobu, kdy na UJEP zajedeme :-).

Ježek v kleci.
 
I s jednoduchými nástroji se to musí umět.

PK

Další informace

2018-projekt-eu-profesni-rozvoj

Tato škola je zapojena do realizace projektu

PROFESNÍ ROZVOJ PEDAGOGŮ GYMNÁZIA CHOMUTOV

CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_035/0007252

logo-fondu-eu

Tato škola je zapojena do realizace projektu

DOTYKOVÁ ZAŘÍZENÍ VE VÝUCE

CZ.1.07/1.3.00/51.0017 

Tato škola je zapojena do výzvy EU peníze středním školám

OPERAČNÍ  PROGRAM  VZDĚLÁVÁNÍ  PRO  KONKURENCESCHOPNOST

Čtenářská a informační gramotnost
Finanční gramotnost
Využívání ICT

logo-ipo

 Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, p.o.,

partner 07 projektu s reg. č. CZ.1.07/1.1.00/44.0005 s názvem 
„Přírodovědné a technické vzdělávání Ústeckého kraje“   

Tato škola realizuje projekt
„Zvýšení kvality vzdělávání na Gymnáziu CV“
z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Výzva č. 56, reg.č. projektu CZ.1.07/1.1.00/56.1324

Tato škola realizuje projekt
„Jazyky on-line Gymnázium Chomutov“
z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Výzva č. 57, reg.č. projektu CZ.1.07/1.1.00/57.1401